KAMPTAL

Voňavá vína plná chuti i slunce

 

Řeka Kamp teče od severu k jihu údolím Kamptal a teplé klima několik kilometrů před jejím ústím do Dunaje výrazně pozitivně ovlivňuje zrání hroznů, zatímco chladné noci, dané blízkostí regionu Waldviertel, přinášejí kořennost vín, jemnou kyselinku a zcela charakteristický a nezaměnitelný ráz minerálů.

 

Kamptal je regionem především bílých vín, Veltlínského zeleného a Ryzlinku rýnského, velmi dobře tu prospívají také odrůdy Rulandské bílé a Chardonnay, Sauvignon blanc nebo Muškát. V posledních letech však také stoupá význam červených vín, kterým vyhovuje celkový terroir – souhra země a podnebí, a která profitují z celkových podmínek – odměňují se svou ovocnou chutí jemných bobulí a jsou považována za nejelegantnější v celém Rakousku, především odrůdy Zweigeltrebe nebo Rulandské modré. Údolí Kamptal je od severu k jihu rozmanité – na severu řeka Kamp vyřezala do profilu krajiny strmé skalní stěny, které se ale směrem k jihu otevírají a na nich lidská ruka po staletí osázela vínem terasy. Jsou příkré, ale mají živou vláhu řeky Kamp a jsou chráněny před nepohodou. Zvláštní aroma vín z Kamptalu mají také mimo jiné na svědomí i teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Především slunečné dyny půdu prohřívají a v noci mohou rostliny přijímat kořenné aroma z půdy. Vína tak mají zvláštní nerostnou příchuť, která je jedinečná.

Celkem 3868 hektarů vinohradů v regionu sice není tak mnoho jako v sousedním Weinviertel, je to však dost k tomu, aby se víno považovalo za důležitou součást života. Najdeme tu legendární polohy vinohradů, které sklízejí vavříny na soutěžích doma i v cizině, najdeme tu však stále častěji vinaře obdařené mimořádnými vinařskými vlohami i inovativním duchem.

Srdcem oblasti Kamptal je největší vinařské město v Rakousku – Langenlois, „Lange Stadt am Loisbach“ (dlouhé město na potoku Loisbach). Patří k jednomu z nejstarších měst v Rakousku, což odkryly archeologické nálezy. Viino z Langenlois se podávalo, když se narodila Marie Terezie, u příležitosti návštěv papeže v letech 1983 a 1988 se nalévalo pouze a výhradně víno z nedalekého zámeckého vinařství Gobelsburg. V Langenlois je dodnes víno v centru všeho dění.

Dalšími centry vína jsou Gobelsburg, Zöbing, Kammern a Strass im Strassertale. Známý kopec Zöbinger Heiligenstein je místo, které je v listinách zmiňováno již v roce 1280 pod názvem „Hellenstein“, protože tam slunce pálí jako v pekle (die Hölle = peklo). Co mají všechna centra vína společného, to je především složení půdy: dvě stě miliónů let stará prahornina tvoří základ pahorkatého terénu, který doplňují spraše a jíly. Složení půdy jak stvořené pro Veltlínské zelené.


DomůDomů