Vinařství Hirtl

 

Logo vinaře HirtlHirtl znamená tradice

 
Vinařství se ohlíží zpět na téměř 300 let staré dějiny. První záznamy pěstování vinné révy v rodině se nacházejí z roku 1729.

Z dlouhého příběhu tradičního pěstování révy rodiny Hirtl jsou čerpány znalosti, které v kombinaci s pokrokovým (nadčasovým) Know How využívá nové kvalitní babky vinné.
V roce 2001 Martin a Andrea Hirtlovi převzali podnik a s tím pozoruhodných 20 hektarů plochy révy, kterou obhospodařují svědomitě a podle nejmodernějších předpisů.

Zelený veltlín, hlavní odrůda v oblasti pěstování révy Weinviertel, patří k největší vášni Martina a  Andrea Hirtlových. DAC filozofie Weinviertel, která ručí za přísně ověřenou kvalitu a vlastnosti odrůd Veltlínu typické pro určitý region, je přemístěna do provozovny Hirtl.

Podstatou pro vynikající vína rodiny Hirtl je láska k vínu, angažovanost mezi tradicí a moderními postupy, a v neposlední řadě půda v Poysdorferu.

 

USKLADNĚNÍ


Bacchus amat colles

 Réva má ráda kopce, říkával se už ve starém Římě a dodnes se na tom nic nezměnilo.

Poysdorf leží v mírně vrchovité krajině severního Weinviertelu.
Úrodné sprašovité půdy a sluneční teplo prospívají vynikajícím odrůdám vín.
Na jižním svahu vrchoviny Sokolí skály, má město Poysdorf velké osevné plochy pro Zelený veltlín.

Na vinici Hirtl se rodí hrozny zeleného veltlínu na 1/3 celkové plochy. Tato odrůda se skvěle hodí pro středně těžké až lehké, ale ne suché půdy. Země v Poysdorferu se osvědčily jako přiměřeně ideální. Poloha Kirchbergu se řadí k typickým bažinám s těžkou půdou, která je ovlivněna dobře vodonosnou hlínou. 

Každé víno potřebuje vhodnou půdu. Chardonnay  například vyžaduje půdu dostatečně silně zadržující vodu a s vyšším obsahem vápna. Zweigelt upřednostňuje hlubší půdy bohaté na živiny především v jižních polohách.

Vinice Hirtl  má nejlepší podmínky pro ta nejlepší vína.

  

SKLEPY

 

Kvalita vzniká ve vinici.

Ovšem zdokonaluje se ve sklepích, kde jde o široké přenesení spektra odrůd všech regionů do lahví.

Co se relativně dobře sbírá, vyžaduje spoustu citu sklepmistra a ten musí čnít v konečcích prstů.
Specifické zpracování odrůd stojí u Martina Hirtla na prvním místě.
Krédo: „Každý hrozen se vryje do paměti pro svou typickou vlastnost, která v každém případě musí zůstat zachována.

U bílého vína jsou hrozny bezprostředně po sběru ihned zpracovávány, aby se zabránilo oxidaci.
Skladování a zrání následuje výlučně v nádržích z ušlechtilé oceli.

Červené hrozny jsou přímo po vymačkání šťávy kvašeny, aby se barevné složky ze slupek bobulí dobře rozvinuly. 
Kvašení následuje v uzavřených cisternách určených pro červené víno. Proces zrání ve velkých dřevěných sudech nebo v nových malých sudech z francouzského dubu je neustále kontrolován.   Přitom přirozený vývoj slouží jako absolutní standard.

„Dobrá věc potřebuje určitý čas“. To platí nejen pro ty s krátkou životností, ale zejména pro výrobu vín na vysoce jakostní úrovni.

  

OKOLÍ

 

Weinviertel = obrovský potenciál

Z  „Weinviertel DAC“ jsou vinařům Weinviertelu vytyčeny ty největší rozlohy vinné révy v Rakousku.
Návrh DAC-vín (Districtus Austriae Controllatus) umožnilo regionálnímu rakouskému označení původu s jasně definovanou charakteristikou kvality a chuti. 
Hlavním představitelem je „Zelený veltlín“, který roste na 50% osevné ploše.
Původ této odrůdy je dalece neznámý, avšak stopy sahají do doby římské. Réva byla tehdy u mnoha vinařů Rakouska velice oblíbená. Poskytovala mnoho hroznů, a proto povolili hromadnou úrodu. Výsledkem byl velký podíl na celkové ploše, která plynula většinou ve velmi jednoduchých vínech. V té době byl zelený veltlín typickým mladým vínem Rakouska. Prostoduchý, svěží a mladý. 

Částečně ukazuje nejsevernější oblast vinařství Rakouska a jeho opravdové umění. Vlivy podnebí a geologické podmínky nabízejí ideální podmínky pro výrobu vína. Rostou na základech sprašných, jílovitých, černých půdách a matečné hornině. Vedle Veltlínského zeleného se počítají mezi hlavní odrůdy  Rulandské bílé, Ryzlink, Zweigelt. Chardonnay a Modrý portugal patří ke specialitám. 
Sylvánské zelené je považováno za vzácnost.

Obzvláště mladá generace vinařů dokážou nejlepší kvalitou, že Weinviertel už dávno procitnul ze spánku Šípkové Růženky. V posledních letech se jim podařilo ve spolupráci s pohostinstvím vypilovat image celého regionu s kvalitními, vysoce jakostními produkty. 

 

Zpět na předchozí stránku

 

 

 


DomůDomů